Yeni tema ve DigitalOcean’a geçiş süreci!

tarafından
14

Geçtiğimiz günlerde gelen e-postalara göz atarken, alan adı ve hosting sürelerinin dolmasına 1 haftadan daha kısa bir süre kaldığını öğrendim.

GoDaddy’de barındırdığım alan adımı doğrudan yenilirken, bu vesile ile yaklaşık 2 yıldır sorunsuz bir şekilde hosting hizmet aldığım Turhost’tan, uzun süredir aklımda olan DigitalOcean‘a geçiş planlarını hayata geçirmek için bir sebebim oldu.

İlk olarak WordPress altyapısını kullandığım internet sitesimi taşımak için, veritabanı yedeğini aldım ve FTP ile wp-content dosyasının tamanını bilgisayarıma indirdim.

WordPress’te kullanılan tüm eklenti ve tema gibi dosyalar bu klasör içerisinde barındırıldığı için, wp-content klasörünün ve veritabanının yedeğini almak WordPress Hosting taşıma işlemi için yeterli oluyor.

DigitalOcean’da aylık 5 dolar karşılığında sunulan en düşük paketi kullanarak sanal bir sunucu oluşturdum ve sadece WordPress alt yapısını kullanan bu siteyi barındıracağım için Web Panel kullanma gereği duymayarak doğrudan Apache, MySQL, PHP kurulumunu gerçekleştirdim.

Bu süreci anlatma gereksinimi duymuyorum, zira DigitalOcean’ın Apache, MySQL, PHP ve WordPress kurulumu için hazırladığı iki rehbere aşağıda paylaşım iki linkten ulaşabilirsiniz.

How To Install Linux, Apache, MySQL, PHP (LAMP) stack on Ubuntu 16.04

How To Install WordPress on Ubuntu 14.04

FileZilla üzerinden gerçekleştirdiğim SFTP bağlantısı ile WP-Content klasörünün aktarımını gerçekleştirdim ve SSH bağlantısı ile MySQL’e eski veritabanımı yükledim.

Sitenin çalışır hale gelebilmesi için yeni veritabanı bilgilerini wp-config dosyasına girmek ve DigitalOcean üzerinden sanal sunucuya domain olarak mehmetaliertunc.com’u tanımlamak yeterli oldu.

Sade ve kullanıcı dostu bir tema arayışı!

Kullandığım temanın beraberinde getirdiği eklentiler ile sunucuyu yorması nedeniyle, her zaman vazgeçilmezim haline gelen basit ve kullanıcı dostu bir tema arayışı içerisine girdim ve sevgili Çağlar Dursun‘un ücretsiz olarak paylaştığı Caglarmin isimli WordPress teması ile karşılaştım.

İlk gördüğüm anda işte aradığım bu dediğim temayı doğrudan kurdum ve üzerinde bazı küçük değişiklikler yaptım. Tabi, asıl önemli olan sizin ne düşündüğünüz. Sizce, yeni tema nasıl olmuş?

Caglarmin WordPress Temasını Ücretsiz İndir

W3 standartlarına uygun olarak hazırlanan ve GTMetrix gibi testlerde yüksek skorlar elde etmenizi kolaylaştıran Çağlarmin WordPress temasını yukarıda yer alan linke tıklayarak indirebilirsiniz.