WordPress’te Otomatik Güncelleştirmeler Nasıl Kapatılır?

tarafından
121
WordPress’te Otomatik Güncelleştirmeler Nasıl Kapatılır?

WordPress 2013 yılının Ekim ayında yayınladığı ve ünlü Caz piyanisti Count Basie‘nin adını verdiği 3.7 sürümü ile birlikte, otomatik güncelleştirmelere geçiş yaparak, kullanıcıları oldukça rahatlatan bir adım attı.

Otomatik güncelleştirmelere geçiş yapılması, ilk etapta yeni güvenlik açıkları ortaya çıkarabilecek olması ve yeni sürümlere geçiş sırasında tema ve eklentilerde uyumsuzluk yaşanabilmesi ihtimali ile kullanıcıları korkutmuş olsa da, günümüzde WordPress altyapısını kullanan sitelerin oldukça büyük bir bölümünde yeni sürümler otomatik olarak yükleniyor.

Kişisel görüşüm, benim gibi küçük bir platforma sahip olan kişilerin bu güncelleştirmeler konusunda herhangi bir endişe yaşamasına gerek yok. Ancak, özellikle haber siteleri gibi büyük platformlarda güncelleştirme sırasında yaşanan küçük bir hata bile sistemin tamamen çökmesine neden olabiliyor.

WordPress Güncelleştirmelerini Devre Dışı Bırakmak!

Bu nedenle güncelleştirmeler büyük platformlarda genelde sabaha karşı erken saatlerde ve daha önceden planlanarak yapılıyor. Neyse daha fazla konunun dışına çıkmadan, asıl sorunun cevabına gelelim.

Otomatik güncelleştirmeleri devre dışı bırakmak için wp-config.php dosyasını açıyoruz ve en alt kısıma aşağıda yer alan kodu ekliyoruz.

define( ‘AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED’, true );

Böylece yeni bir WordPress sürümü yayınlandığında, güncelleştirmeler otomatik olarak yüklenmeyecek.