WordPress ” Hack ” ile Günaydın Dedi

Bugün sabah okulun bilgisayar laboratuvarından internet siteme giriş yaptığımda karşıma çıkan ekran ile birlikte uykulu halimden eser kalmadı. “ Hacked by_cellatreis “ başlıklı bir yazının yayınlandığı internet sitemde tüm yönetim şifreleri ve makale yazarları değiştirilmişti.

Şaşkınlığı üzerimden attıktan sonra bu durumdan kurtulmak için hemen harekete geçtim ve ilk aklıma gelen çözüm olan cPanel’e erişmeyi denedim. cPanel‘in sorunsuz bir şekilde açıldığını görünce üzerimden büyük bir yük kalktığını hissettim.

phpMyadmin aracılığıyla veritabanına ularaşak yönetici olarak tanımlanılan hesabın şifresini değiştirdim ve tam bu sırada Account Suspended uyarısı ile karşı karşıya kaldım

Hosting firması ile iletişime geçtiğimizde ise cellatreis.php isimli bir zararlı dosya nedeniyle sitenin askıya alındığını öğrendim. Kendilerine bu dosyası hemen sileceğimi ve site üzerinde kapsamlı bir temizlik yapacağımı belirtmem üzere siteyi tekrar aktif hale getirdiler.

Ancak, bu kez önümde yazıların içeriğinin tamamen değiştirilmesi gibi çok daha büyük bir problem vardı. Bu yazıları tekrardan yazmaya karar vermiştim ki, bir anda aklıma yazının önceki sürümünün bulunabileceği aklıma geldi ve bu sayede tüm makaleleri geri getirmeyi başardım.

Böylece henüz sabah kahvaltısı bile yapamadan yaklaşık yarım saat süren heyecanlı bir maratan yaşamış oldum 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *