Dünyanın en hızlı yeni casus uçağı Lockheed Martin SR-72

tarafından
81
Dünyanın en hızlı yeni casus uçağı Lockheed Martin SR-72

Havacılık dünyasını oldukça yakından takip eden ve pilot olabilme hayali ile eğitim hayatıma devam eden birisi olarak, geçtiğimiz günlerde karşıma çıkan Lockheed Martin SR-72 başlıklı haberler beni oldukça heyecanlandırdı.

İlk olarak bu gelişmenin havacılık dünyası için ne kadar heyecan verici olduğunu anlamanız için, ses hızının 3 katı sürate ve yaklaşık 25 kilometre irtifaya ulaşabilen Lockheed Martin SR-71 hakkında Kerem Gök tarafından hazırlanan ve detaylı bilgilere yer verilen bu videoyu izlemenizi rica ediyorum.

1999 yılında kullanımına son verilen ve günümüzde halen dünyanın en hızlı uçağı olma ünvanını elinde bulunduran SR-71, saatte 3500 kilometre hıza ve 85 bin feet yüksekliğe ulaşarak havacılık dünyasında tek başına ayrı bir başlık açmayı başardı.

Radarlar tarafından görülmesine rağmen ( Füzeleri kolaylıkla şaşırtabiliyor. ) çok hızlı olması nedeniyle füzelerin yetişemediği SR-71, kızılötesi kameraları ve üzerinde uçulan arazinin görüntülerini aktarmaya imkan tanıyan vericileri sayesinde saatte 155.000 km’den fazla bir alanı tarayabiliyor.

Lockheed Martin SR-72 duyuruldu!

Bu kadar bilgiyi geride bıraktıktan sonra, sıra heyecan verici habere geldi. Lockheed Martin firması ilerleyen yıllarda gök yüzünde sınırları zorlayacak olan yeni uçağı SR-72 hakkında detaylı bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Lockheed Martion SR-72

2000’li yıllardan bu yana üzerinde çalışılan ve ses hızının 6 katı yani saatte yaklaşık 6 bin kilometre sürate ulaşması hedeflenen SR-72, gerekli olan gücü roket motorunu ve süpersonik bir jet motorunu harmanlayan özel bir sistemden alacak.

Uçak için gerekli olan motor teknolojisinin tamamlandığını ve çalışmaların çok daha hızlı ilerleyeceğini ifade eden Lockheed Martin Başkan Yardımcısı Rob Weiss, Havacılık Haftası kapsamında yaptığı konuşmada daha somut veriler için yaklaşık 2 yıl gibi bir süreye ihtiyaçları olduklarını belirtti.

Lockheed Martin SR-72 projesinin ilerleyişine zamanın ilerlemesi ile hep birlikte şahit olacağız. Bu casus uçak hakkında düşüncelerinizi yorumlar aracılığıyla benimle paylaşmanızı rica ediyorum.