Lazer Göz Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Lazer Göz Ameliyatı - iLasik PRK Lasik

Lazer göz ameliyatı veya halk dilinde göz çizdirme ameliyatı, son yıllarda oldukça popülerleşti. iLasik, PRK ve No Touch Laser gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirilen bu tedavi, insanları Miyop, Astigmat, Hipermetrop gibi sorunlardan gözlüksüz bir şekilde kurtarıyor. Yaklaşık iki yıl önce iLasik yöntemi ile tedavi olan birisi olarak yaşadıklarımı sizlerle paylaşmıştım.

Onlarca farklı kişiden sorular aldım. Elimden geldiğinde hepsine yanıt vermeye çalıştım, kritik soruları ise doktordan başkası cevap veremez diye reddettim. Sağlık gibi bir konuda teknik cevaplar vermem mümkün değil 🙂 Bu nedenle öncelikle ilgi ve alakanız için sonsuz teşekkür ederim.

Lazer Göz Ameliyatı - iLasik PRK Lasik

En çok gelen soruları derleyerek, Lazer Göz Sıkça Sorulan Sorular başlığı altında bir araya getirdim. Bu soruların cevaplarını araştırmalarım sonucunda elde ettiğimi ve en doğru cevabı verecek olan kişinin bu konuda uzmanlaşmış bir doktor olduğunu tekrar belirtmek isterim. Dilerseniz, şimdi sorulara geçelim.

Buraya tıklayarak Lazer Göz Ameliyatı Ve Sonrasında Yaşadıklarım hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Göz lazer ameliyatı gözümü sıfırlayacak mı? Göz değerlerim tekrar yükselir mi?

Lazer göz ameliyatlarında gözlüklerle görebileceğiniz kadar, gözlüksüz görmenizi sağlamak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda gözlüksüz net görüş sağlamak için yapılan bu ameliyatlarda 0,50 ve altındaki numaralar gözlüksüzlük değerleridir ve başarılı olarak algılanır. Eğer göz numaralarınızın ilerlemesi durmamışsa, ameliyat yapılsa da bile tekrar numaralarınız ilerleyebilir. Bu yüzden en azından son 1 yıldır numaralarınızın sabit olması gerekiyor.

  • Lazer göz ameliyatı ne kadar sürüyor?

Ameliyat yaklaşık 5 – 15 dk gibi bir süre arasında tamamlanmaktadır. Ameliyat sırasında herhangi bir kanama, acı vs. olmamaktadır. Lazer tedavisi damla anestezisi altında yapılmaktadır.

  • Göz lazer ameliyatı sonrasında ağrı veya yanma olur mu?

Bu kullanılan tedavi yöntemine göre değişmektedir. iLasik ve Lasik gibi yöntemlerde korneada kapakçık oluşturulduğu için ameliyat sonrasında 6 saate kadar ağrı batma ve sulanma olup sonrasında bunlar geçmektedir. Ancak, PRK gibi göz yüzeyi soyularak yapılan ameliyatlarda ise bu sorunlar 3 güne kadar devam edebilmektedir.

Ağrı, batma ve sulanma gibi problemlerini minimuma indirmek için genelde lazer sonrasında göze koruyucu kontakt lens uygulanmaktadır.

  • Hangi lazer yönteminin kullanılacağına nasıl karar veriliyor?

Yukarıda belirttiğim gibi iLasik, Lasik, PRK ve No Touch Laser gibi farklı yöntemler bulunmaktadır. Hangisinin kullanılacağına göz doktorunuzun yapacağı detaylı göz muayenesi sonrası karar verilir. Her tedavi yönteminin gereksinimleri farklı olduğu için karar verilebilmesi için kornea kalınlığı vb. unsurların değerlendirildiği detaylı bir muayene yapılır.

  • Lazer göz ameliyatı olanlarda göz kuruluğu olur mu?

Ameliyat sonrasındaki süreçte belirli bir süre boyunca göz kuruluğu problemi yaşanabiliyor. ( Bazı insanlar yıllar sonra bile devam ettiğini belirtiyor, ancak ben böyle bir durum yaşamadım ) Gözyaşı damlaları ile bu durum kontrol altına alınırken, genelde bir süre sonra sorun ortadan kalkıyor.

  • İkinci kez göz lazer ameliyatı olunabilir mi?

Yukarıda belirttiğim gibi ameliyatın amacı göz numaralarınızı 0,50 ve daha altındaki seviyelere çekmek. Ancak, ilk ameliyat sonrasında numaralar o seviyelere gelmemişse, 6 ay sonrasında tekrardan ameliyat yapılabileceği söyleniyor.

Tabi, ilk ameliyatta olduğu gibi kornea kalınlığı ve diğer tüm detaylar inceleniyor. Eğer kornea kalınlığı veya herhangi bir gereksinim karşılanamıyorsa ikinci ameliyat gerçekleştirilemez.

  • Lazer tedavisi olan kişi katarakt ameliyatı olabilir mi?

Bugüne kadar konuştuğum doktorlar, lazer tedavisinin katarakt gibi herhangi bir başka göz tedavisine engel olmadığını söylediler. Ancak, bu konuda net bilgi için bir doktor ile görüşmenizi tavsiye ediyor, sorumluluk kabul etmiyorum 🙂

  • Lazer tedavisi kimlere uygulanamaz?

Şiddetli kuru göz hastalığı veya göz tansiyonu olanların yanı sıra korneasında yapısal bozukluklar olan kişiler ameliyat için uygun değildir. Bunun yanı sıra kontrolsüz şeker hastalığı, romatizma hastalığı, HIV pozitif olan hastalarda ve gebe ve emzirme döneminde olan kadınlarda lazer göz tedavisi yapılmamaktadır.

Yazar: Mehmet Ali Ertunç

ShiftDelete.Net'te Teknoloji Editörü olarak görev yaparken, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatıma devam ediyorum. Uçaklara olan merak ve hayranlığım her geçen gün artmaya devam ederken, öğrendiğim bilgileri ve günlük yaşamımda meydana gelen olayları bu blog aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum.

“Lazer Göz Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir