Çalınan Fotoğraf Makinesi ve Kamera Nasıl Bulunur?

tarafından
219
Çalınan Fotoğraf Makinesi ve Kamera Nasıl Bulunur?

Fotoğraf makinesi ve kameralar, gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde oldukça üst seviye cihazlar haline geldi. Tabi, bu cihazların üstün teknoloji ile buluşmasının, fiyatlara yansıması kaçınılmaz oldu. Hırsızların binlerce lira değerinde olan bu cihazları hedef haline getirmesi ile birlikte, çalınan fotoğraf makinesi bildirimlerini sosyal medya internet üzerinde sıkça görür hale geldik.

Fotoğraf makinesinin çalınması, maddi boyutu bir tarafa bıraktığımızda, içindeki fotoğraflara ulaşılamaz hale gelindiğinden kullanıcılar için büyük bir kabusa dönüşüyor.

Günümüzde satışa sunulan akıllı telefonlarda kaybolduğunda veya çalındığında rahatlıkla bulunabilmesi için  “iPhone’umu Bul” veya  “Knox” gibi çözümler bulunuyor.

Halen fotoğraf makineleri ve kameralar için bu tarz çözümler sunan bir yazılım olmasa da, bazen sadece EXIF bilgisi sizin için yeterli olabiliyor.

Çalınan fotoğraf makinesi nasıl bulunur?

Bugün sizlere binlerce kişinin fotoğraf makinesi veya kamerasının çalınması durumunda ilk uğradığı sitelerden birisi olan, stolencamerafinder.com adresinden bahsedeceğim.

Çalınan fotoğraf makinesi nasıl bulunur?
Çalınan fotoğraf makineniz ile çektiğiniz bir fotoğrafı bu siteye yüklediğinizde, cihazınızın EXIF bilgileri okunarak detaylı bir arama yapılıyor. Eğer cihazınızı çalan kişi, sizden sonra bir fotoğraf çekip internete yüklemiş ise, site bu fotoğrafları sizlere gösteriyor.

Artık yapmanız gereken Google Görsel Aramalar servisini kullanarak fotoğrafın yüklendiği siteyi bulmak. Sonrasında yeterli delili toplamayarak, en yakın emniyet birimine veya savcılığa giderek hırsızın yakalanması için başvuruda bulunabilirsiniz.

Fotoğraf Makinesinde GPS İşe Yaramıyor!

Neredeyse yeni fotoğraf makinelerin tümünde yer alan GPS özelliği, maalesef henüz takip için kullanılamıyor. Birinci sebebi, bu özelliği kullanmak için takılan GPS modülü çalan kişi tarafından büyük ihtimal hemen çıkarılacaktır. Dahili GPS modülüne sahip olan fotoğraf makinelerinde ise hırsızların, cihazı internete bağlamayarak bunun üstesinden kolayca geldiği söyleniyor.

camera-gps-richardson_20130_600x450

Not: Umarım hiçbir zaman fotoğraf makineniz çalınmaz ve bu makaleyi çözüm yolu olarak kullanmak zorunda kalmazsınız 🙂