Kablosuz Modemi Access Point Olarak Kullanmak – Rehber

tarafından
3411
Kablosuz Modemi Access Point Olarak Kullanmak – Rehber

Normal şartlarda internet bağlantısını sağlamak için kullandığımız modemlerin Access Point olarak kullanılabileceğini daha önce duymuştum. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım Modemi Access Point haline getirmenin mümkün olup olmadığını sordu.

Bende bu işlemin teknik anlamda mümkün olduğunu söyleyerek işe koyuldum. Bu arada işlemler sırasında kullandığım modem Türk Telekom tarafından kullanıcılara verilen Huawei HG521.

Yaptığım denemeler sonucunda ADSL modemi AP haline getirebilmek için oldukça kolay ve basit bir yol buldum. Aşağıda anlatacağım yöntemleri, Huawei veya farklı modemlerde uygulayarak cihazını bir Access Point haline getirmeniz mümkün.

Modemi Access Point Yapmak!

Kablosuz bir modemi Access Point haline getirmek için; DHCP sunucusunu kapatmak ve ana modem ile aynı IP aralığına almak gerekiyor. Bu işlemler sadece Huawei modemlere değil, tüm ADSL modemlere rahatlıkla uygulanabilir.

Öncelikle internet tarayıcısının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak ( Farklı bir modem kullanıyorsanız, onun ip adresini yazmanız gerek ) modem arayüzüne giriş yapıyor. Kullanıcı adı ve şifre ile arayüze başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra, ilk olarak IP adresimizi yapılandıracağız.

Aşağıda yapılan görsel anlatımlar Huawei modem içindir. Farklı markalarda bu bölümler farklı menüler altında yer almaktadır.

Ana modem ve Access Point aynı IP aralığında olacak!

İnternet bağlantısını sağlayacağımız ana modem ile Access Point olarak kullanmak istediğimiz modemin aynı IP aralığında olması gerekiyor. Zira, iki cihaz arasında Ethernet kablosu ile bağlantı yapmanız gerekli.

İşlem sırasında kullandığımız Ana modemin IP adresi; 192.168.2.1

AP haline getirmek istediğimiz Huawei marka modemin IP adresi: 192.168.1.1

Access Point haline getireceğimiz Huawei modemin kullanıcı arayüzüne tekrar giriş yapıyor ve Temel menüsü altında yer alan LAN sekmesine geçiş yapıyoruz.

Huawei Modeminizi Access Point Yapın - 2

Bu bölümde IP adresini 192.168.2.2 yaparak her iki cihazın aynı aralıkta olmasını sağlıyor ve en önemli konu olan DHCP sunucusunu devre dışı bırakıyoruz. Ayarları kayıt ettikten sonra Huawei modemin – artık bir AP 🙂 – kullanıcı arayüzüne giriş yapamayabilirsiniz, bu çok normal.

Zira, DHCP’yi devre dışı bıraktığımız için modem ile bilgisayar arasında otomatik olarak IP atanamayacak. Cihazın kullanıcı arayüzüne erişmek için kullandığımız bilgisayarın IP adresini görselde olduğu gibi değiştirmemiz gerekiyor.

Huawei Modeminizi Access Point Yapın - 3

Bu bölümde IP adresimizi Modem ve AP ile aynı gruba dahil etmemiz gerekiyor. 192.168.2.1 ve 192.168.2.2 dolu olduğu için bunların dışında maksimum 255 olacak şekilde, herhangi bir değer belirleyebilirsiniz.

Varsayılan ağ geçidi bölümüne ise internet hizmetini sağlayan Airties modemin IP adresini gireceğiz. Kısaca, DHCP sunucusunu kapatmanız ve manuel IP vermeniz modemin bir Access Point’e dönüşmesi için yeterlidir.

Kısaca; Ana modem 192.168.0.1 IP adresine sahip ise, AP yapacağınız modemi aynı aralığa almanız gerekiyor. Örneğin; 192.168.0.2 olabilir. Her iki modemin IP adresi aynı olamaz, yani her iki modeme 192.168.1.1 veya 192.168.0.1 adresini giremezsiniz. Sonu mutlaka farklı olmalı.

( Eğer işlemler sırasında herhangi noktada takılır veya sorun yaşarsanız, Facebook’tan bana ulaşabilirsiniz; facebook.com/maliertunc )

Lütfen mesajlarınızı doğrudan görebilmem için arkadaşlık isteği gönderin, yoksa Diğer Mesajlar bölümüne düşüyor ve bildirim gelmiyor.