Bir Öğrenci Gözünden İskenderun Teknik Üniversitesi!

tarafından
116
Bir Öğrenci Gözünden İskenderun Teknik Üniversitesi!

İskenderun Teknik Üniversitesi bulunduğu konum ve yeni bir üniversite olmasının getirdiği uygun puan avantajı nedeniyle her yıl yüzlerce öğrencinin tercihleri arasında yer alıyor. Bende bu okulun bir öğrencisi ve doğduğundan bu yana Hatay’da yaşayan birisi olarak, İSTE‘nin artı ve eskilerini tarafsız bir şekilde anlatmak istedim.


Not: Yazdıklarım tamamen şahsi görüşlerimdir. Kesinlikle bir kurumu karalamak veya yükseklere çıkarmak gibi bir amaç taşımamakta olup, sadece burada yazılanlara göre hareket etmemeniz gerektiğini unutmayın. Her insanın beklentileri farklıdır. 

Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, 2008- 2009 öğretim yılında Tayfur Sökmen Kampüsü‘nden ayrılarak, İskenderun ilçesine taşındı.

İskenderun Teknik Üniversitesi Genel Bilgiler

Böylece MKÜ Mühendislik Fakültesi faaliyetleri 5 – 6 yıl boyunca İskenderun’da gerçekleştirildi. Sonrasında ise TBMM’nin 31.3.2015 tarih ve 6640 sayılı yasası ile İskenderun Teknik Üniversitesi’nin kurulmasına karar verildi.

İskenderun Teknik Üniversitesi

Bu yasa sonrasında İskenderun Teknik Üniversitesi’ne devredilen MKÜ Mühendislik Fakültesi, üniversitenin ana kampüsü haline geldi. MKÜ Mühendislik öğrencileri ise tahmin edebileceğiniz gibi yeni kurulan İSTE Mühendislik Fakültesi ‘ne geçiş yaptı.

Uydu görüntüsünden anlayabileceğiniz gibi, üniversite kampüsü oldukça küçük. Ancak, geniş araziye sahip olan üniversite içerisinde inşaatlar aralıksız devam ediyor.

İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Ayrıca, görmeye ömrümüz yeter mi bilmiyom, ama İSTE’nin bir master planı var. 🙂 Aşağıda yer alan video ile üniversitenin iddia edilen geleceğini görebilirsiniz 🙂

İSTE’nin tam karşısında Primemall AVM var. Öğle aralarında öğrenciler genelde burada takılırlar. İskenderun Adliyesi‘de, AVM gibi üniversitenin yanında yer alıyor.

İskenderun Primemall Avm

İskenderun Sahili yürüyerek yaklaşık 30 dakika, araba ile 5 dakika sürüyor. Bunun yanı sıra İskenderun Park Forbes AVM, sahilde yer alan bir diğer alışveriş merkezi.

İskenderun Sahili

İskenderun Sahili

İskenderun Teknik Üniversitesi Fakülteleri

 • Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi
 • Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi
 • İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

İskenderun Teknik – Mühendislik Fakültesi Bölümleri

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Biyomedikal Mühendisliği
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Enerji Sistemleri Mühendisliği,
 • İnşaat Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Mekatronik Mühendisliği
 • Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
 • Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

İskenderun Teknik – Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

İSTE’nin internet sitesinde yer alan verilere göre, fakültenin öğretim ve araştırma faaliyetleri 9 Profesör, 14 Doçent, 41 Yardımcı Doçent, 47 Araştırma Görevlisi ve 1 Öğretim Görevlisi tarafından yürütülüyor.

2017-2018 eğitim yılı itibariyle fakültede 3708 lisans, 655 yüksek lisans ve 38 doktora öğrencisi eğitimini sürdürüyor. Fakülte içerisinde yemekhane, kütüphane ve labaratuvarlar bulunuyor. Ayrıca, spor faaliyetleri için futbol ve basketbol sahaları var.

Bu imkanlar diğer üniversiteler ile kıyaslandığında, şahsi görüşümü sorarsanız oldukça yetersiz. Sosyal faaliyet anlamında öğrencilerin fakülte içerisinde gerçekleştirebilecekleri etkinliklerin yok denilebilecek düzeyde olduğu ortada.

İskenderun Teknik Üniversitesi

Bu nedenle devasa kampüs veya yüzlerce kişiye aynı anda ders anlatılan devasa amfiler hayali kurmayın. Yukarıda belirttiğim gibi İskenderun Teknik Üniversite’nin çevresinde AVM dışında eğlenceli zaman geçirecek pek bir yer yok. Bu nedenle özellikle yaz aylarında öğrenciler, İskenderun Sahili’ne akın ediyorlar.

İskenderun Teknik Üniversitesi eğitim kalitesi nasıl?

Fazla yorum yapmak istemiyorum, zira ne zaman konuşsam ciddi sıkıntılar yaşadım. Bana göre yetersiz, ama bunun sadece İSTE ile alakalı bir durum olmadığını, ülkemizde eğitim sisteminin yetersiz ve ezbere dayalı olduğunu düşünüyorum.

Instagram profiline Web yerine Wep Tasarım yazan, HTML’nin ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar, sınav haftası kod ezberleyerek 80 – 100 alabiliyor. Ama, uygulamaya geçince veya 1 hafta sorunda hiç bir şey yapamayacağını kendileri kabul ediyor.

Bence en büyük yanlış üniversitenin her şeyin öğretildiği bir yer olarak görülmesi. Eğer bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız, öğrenci olarak kendinizi sürekli geliştirmeniz araştırma yapmanız gerekiyor. Buna kendi bölümüm üzerinden örnek vermek gerekirse;

Siz yazılımcılığı üniversitede öğreneceğim diye düşünüyorsanız çok yanlış yoldasınız. YouTube’da PHP, Java, Python ve daha onlarca yazılım dili için Türkçe ve İngilizce dillerde hazırlanmış eğitimler var. Yani, her şey sizin İSTE’menize bağlı 🙂

Bana göre üniversiteler, sosyalleşmeyi, takım çalışmasını ve iş hayatına başlangıcı öğrenmeyi sağlayan ortamlardan ibaret. Tabi, Hukuk veya Tıp gibi alanlarda okumuyorsanız 🙂

Sonuç olarak; İSTE henüz yeni ancak sürekli gelişmeye devam eden bir üniversite. İskenderun ve çevresi bir İstanbul veya Ankara olmasa da, oldukça hareketli yerler. İlk alışma sürecinin ardından sıkılacağınızı düşünmüyorum.

Sadece benim görüşlerime bakarak olumlu veya olumsuz bir karar vermenizi istemiyorum. Farklı sorularınız varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun. Siz yeter ki İSTE’yin 🙂