Lazer göz ameliyatı ve sonrasında yaşadıklarım!

iLasik ve Lazer göz ameliyatı, gününün çok büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiren ve son yıllarda uzağı görememe problemi ile karşı karşıya kalan birisi olarak, son dönemde en çok araştırma yaptığım konulardan birisi haline gelmişti.

Aktif olarak spor yaptığım için gözlük ve lens gibi çözümleri bir kenara bırakarak, son yıllarda büyük bir gelişim göstererek popüler hale gelen iLasik yöntemi ile gerçekleştirilen tedaviyi bir umut olarak gördüm ve bana en yakın hastahane olan, Adana Dünyagöz‘e doğru yola koyuldum.

Bu makalenin Dünyagöz ile herhangi bir bağlantısının olmadığını, sadece yaşadığım süreci açık bir şekilde anlattığımı ve aklınızdaki sorulara en doğru cevabı bu konuda uzmanlaşmış bir göz doktorunun verebileceğini unutmamanızı isterim.

Tabi, hastahaneye gitmeden önce dünya göz lazer tedavisi, göz lazer fiyatları konusunda detaylı araştırmalar yaparak konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştım. 27 Ağustos 2016 günü saat 09:00’da hastahaneye ulaştım.

Lazer göz ameliyatı olanlar arasında bende katıldım!

Lazer tedavisi veya halk arasında göz çizdirme ameliyatı olarak geçen operasyon için ilk tetkikler alınmaya başlandı. Yanlış hatırlamıyorsam, 6 farklı test sonrası doktorun odasına girdik ve göz muayenelerinin vazgeçilmezi olan harf okuma testini uyguladı.

Tüm testlerin tamamlanması ile birlikte 0.25 astigmat ve 3 numara miyop olan gözlerimin lazer tedavisi için uygun olduğu açıklandı.

İlk adımda iLasik yöntemi ile tedavi edileceğim söylendi. Ancak, askerlik ve polislik konusunda sıkıntı çıkar mı? diye sorduğumda bu kez PRK yapabileceklerini söylediler.

PRK için tam karar kılınmıştı ki, internette ameliyat olan kişilerin yorumlarına göz attığımda iyileşme sürecinin çok uzun sürdüğünü öğrendim ve tekrar bir karar değişikliği ile iLasik yöntemi ile tedavi olmak istediğimi söyledim.

İnternet üzerinde ve sözlüklerde yer alan yorumları okuduğumda defalarca ameliyatı olmak ve olmamak arasında karar değişikleri yaşadım. Ve sonunda doktorun olumlu değerlendirmesine güvenerek, ne pahasına olursa olsun ameliyatı olacağım dedim.

Bu nedenle ameliyat öncesi internet üzerinde yer alan yorumlara, çok takılmamanızı öneririm.

Cüneyt bey, iLasik yönteminin bu tedavi süreci içerisinde en gelişmiş yöntem olduğunu anlattı. Neyse ameliyat gününe gelelim. Saat 09:15 gibi hastaneye ulaştım ve bana hemen ameliyat ile ilgili bazı evrakları imzalattılar.

Evrakları baştan sona okudum ve ameliyat sonrası sıkıntı çıkarsa beni zora düşürecek bir şart var mı? diye aradım. Ancak, sözleşme genel anlamda ameliyat ve sonrasında yaşayacaklarımı kapsıyordu. Bu nedenle, doğrudan imzaladım.

iLasik – Lazer göz ameliyatı nasıl yapılıyor?

Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra ameliyat zamanı geldi. Ameliyathane’ye ulaştığımızda ameliyat önlüğünü giydik ve içeride yer alan hastanın çıkmasını beklemeye koyulduk.

Bu sırada doktorun sekreteri, ameliyat sırasında acı çekmemem için gözüme 3 kez damla damlattı. Ve, aşağıda yer alan temsili fotoğraf ile benzer bir odaya girerek, ameliyat masasına yattım.

iLasik - Lazer Göz Ameliyatı
Görüntü sizi korkutmasın, işlem sırasında herhangi bir acı vs. olmuyor 🙂

İlk olarak gözüme yerleştirilen mekanik bir aletle göz kapağım kesildi. ( Öyle tahmin ediyorum 😀 ) Sonrasında sedye lazer tedavisini uygulayacak olan cihazın altına kaydırıldı ve doktor sadece kırmızı noktaya bakmamı söyledi. Yaklaşık 5 – 6 saniye sonra işlem tamam dedi ve göz kapağını geri düzeltti.

Sonrasında o göz bandaj ile kapatıldı ve aynı işlemler diğer göz için uygulandı ve ameliyatın bittiği söylendi. Ameliyat sonrasında gözüme bir cihaz ile bakan Cüney bey, her şeyin yolunda olduğunu söyledi.

Ameliyatı bayram öncesinde olduğum için, kontrole bayram sonrasında ( yaklaşık 15 gün sonra ) gelmemin yeterli olduğu söylendi.

Tabi, bu sırada 10 gün havuza girmek, gözü ovuşturmak yok gibi uymam gereken şartlar anlatıldı ve biri beyaz diğeri ise siyah olmak üzere 2 gözlüğün yanı sıra reçete ile hastahaneden ayrıldık.

Göz çizdirme – Lazer göz ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Dünyagöz’den ayrıldığımızda babam ile birlikte öğle yemeği için AVM’ye gittik. Takılı olan siyah gözlük nedeniyle etrafta bulunan herkes bana bakarken, yemeği zor bitirdim. Zira, ameliyat sonrası hiç bir şey yokken, yaklaşık yarım saat sonra gözümü açamayacak hale geldi.

Lazer Göz Ameliyatı

Adana’dan Hatay’a olan yaklaşık 1 saatlik yolculuğumuz süresince arabada gözümü hiç açamadım. Gözlerim sanki dışarıda bir devasa lambaya bakıyormuş gibi, küçücük bir ışıktan bile etkilenirken, saat 15:00 gibi eve geldiğimizde doğrudan yatağa geçtim ve zorda olsa uyumayı başardım.

Bu arada saat başı kullanılması gereken bazı damlalar vardı. ( Doktor, uyuduğumda damlaya gerek olmadığını belirtti. ) Uzun bir uyku sonrasında gözümü açtığımızda saat 22:00 civarıydı.

[recent-post id=”2433″]

Yukarıda yer alan linke tıklayarak bugüne kadar aldığım geri dönüşler sonrasında hazırladığım lazer göz ameliyatı için sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Her şey normal hale gelmeye başlamıştı. Işığın gözlerimi rahatsız etmemesi için gece lambası altında biraz yemek yedikten sonra tekrar uykuya daldım ve sabah olduğunda MUTLU SON 🙂

Her yeri, sanki zoom yapıyor gibi görebiliyor ? araçlar üzerinde yer alan yazıları okuyabiliyor, uzakta yer alan insanları seçebiliyordum. Şaşkınlık içerisinde kendime söylediğim tek laf; Bu zamana kadar kör yaşıyor muşum!

Diyecek hiç bir şey kalmamıştı, anlatılamaz bir mutluluk yaşadım. Bayram süresinde yani yaklaşık 10 gün boyunca damlaları aksatmadan kullandım ve havuza vs. girmedim.

Lazer göz ameliyatı fiyatları 2018 yılında ne durumda?

Tabi, en çok merak edilen konuların başında lazer göz ameliyatı fiyatları geliyor. Ben ameliyat olduğum dönemde ( 2 yıl önce ) kampanya kapsamında tüm süreç için yaklaşık 2000 TL ödemiştim. Benden 5 – 6 ay sonra ameliyat olan bir arkadaşım da benzer ücret ödedi.

Sizlerden aldığım geri dönüşler ise, son dönemde fiyatların 3000 TL ile 5000 TL arasında değiştiği yönünde. Bu fiyat ameliyat yöntemi, hastahane ve ameliyat olacağınız doktora göre değişiklik gösterebiliyor.

iLasik veya farklı bir yöntem ile Lazer göz ameliyatı olmak isteyenlere tavsiyem, YouTube gibi platformlar üzerinde yayınlanan ameliyat videolarını izlemekten kaçınmaları ve ameliyat olacakları doktor hakkında iyi bir araştırma yapmaları olacaktır. Ayrıca, yukarıda yer alan linke tıklayarak Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplarına mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Bu süreç hakkında aklınıza takılan tüm soruları facebook.com/maliertunc ve instagram.com/mehmetaliertunc adresleri üzerinden bana iletebilirsiniz.

Yazar: Mehmet Ali Ertunç

ShiftDelete.Net'te Teknoloji Editörü olarak görev yaparken, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatıma devam ediyorum. Uçaklara olan merak ve hayranlığım her geçen gün artmaya devam ederken, öğrendiğim bilgileri ve günlük yaşamımda meydana gelen olayları bu blog aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum.

“Lazer göz ameliyatı ve sonrasında yaşadıklarım!” için 20 yorum

 1. Geçmiş olsun Mehmet Ali bey, bende Dünyagözde Dr. Haluk Talu da lazer
  oldum. Süreç aynı bahsetmiş olduğunuz gibiydi 4 ay geçti çok memnunum.
  Gözlüksüz araç kullanmanın, bilgisayarda çalışmanın, yağmurlu havalarda
  yürümenin tadına varıyorum .) göz kuruluğuda yaşamadım üstelik. Herkese
  öneririm. Başarılar..)

 2. Her şey iyi güzel anlatmışsın da en önemli kısmı atlamışsın.Ne kadara yaptırdın ? :))

 3. Yazınız bana umut oldu. Aklıma takılan şey göz kapağını tutan alet o takılırken çıkarılırken acı hissettinizmi

  1. Bir nebze yardımım olduysa ne mutlu bana 🙂 Yazıda belirttiğim gibi ameliyat öncesinde, ağrıların önüne geçmek için damla uyguluyorlar.
   Böylece ameliyat sırasında herhangi bir ağrı vs. olmuyor 🙂

  1. Merhabalar,

   Operasyon sonrasında 10 gün boyunca havuz ve denize girmenin yasak olduğu söylendi. Operasyonu yazın oldum ve sıcaklar malum 🙂

   Gözlerin su ile temas etmemesi için kaliteli bir deniz gözlüğü aldım ve 1 hafta sonunda havuza girdim. Ancak, dediğim gibi gözlerin su ile temas etmemesine dikkat ettim. 15 gün sonunda ise doğrudan suya girmeye başladım.

 4. Merhaba mehmet ali ertunç. 16 yıldır gözlük gözlük kullanıyorum artık istemiyorm kullanmayı.uzun süredir muayende olmadm yaklaşk 4-5yıldr.numaramı bile unttm 1.75 1.50 idi sanrm ?Astigmat miyop hipermetrop hepsi vardı numarm ilerlememişti en son öyle söylendi.2 aydr hiç gözlüğümü kullanmadm hatta gecenlerde annemin gözlüğü kırıldı cercevemi de ona verdm ?tamamen cıkardm kafamdan yani düşünüyorum lazer i ama korkuyorum güvenilir doktor u bulmak zor para önemli değil yeter ki istediğimiz sonucu alabilelim.mersindeyim bende adanada düşünyorum op.dr cüneyt karaaslan ve op.dr özcan evyapan varmş sanrm.teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.peki nasıl şuan durumunuz bende düşünüyorum araştırıyorm dediğim gibi korkuyorum da olumsuz yorumlar da çok okudum tam vazgeçmiştim sizin yorumunuzu okudum kafam iyice karıştı.göz merceği kesilerek de oluyormuş kesilmeden de hangisi daha iyi ameliyat sonrası agrı acı batma yanma bunlar oldu mu ve muayenden sonra ne zaman ameliyat oldunuz işlem sırasında acı hissettiniz mi kesildi falan demişsiniz o işlemde acı duydunz mu

  1. Merhabalar,

   Yazıda belirttiğim gibi sizinle aynı düşüncülere bende kapıldım, ameliyatı olmak veya olmamak arasında çok git gel yaşadım. Zira, internette doktorlar için oldukça iyi yorumların yanı sıra çok kötü yorumlarda yer alıyor.

   Geçtiğimiz hafta kuzenim Cüneyt bey’in randevuları yoğun olduğu için Özcan beyden randevu aldı ve iLasik yöntemi ile ameliyat oldu. Gözleri 4 numara miyoptu ve şu anda aradan 5 gün geçmesine rağmen keşke daha önce olsaymışım diyor 🙂

   Gelelim bana, bende oldukça memnunum. Herhangi bir problem yaşamıyorum, günlük hayatta oldukça rahatım. Göz kapağının kaldırılması işlemi saniyeler sürüyor. Onu çok fazla düşünmenize gerek yok.

   İşlem sırasında herhangi bir acı hissetmiyorsunuz, kuzenimde bu konuda çok tedirgindi ve sorduğumda maksimum 10 dakika sürdü tüm operasyon dedi 🙂 Ameliyat sonrasında gözlerde yaklaşık 6 saatlik bir yanma oluşuyor, ışığa bakamıyor gözlerinizi açamıyorsunuz ama 6 saatin ardından acı sona ererek her şey normale dönmeye başlıyor, ve 24 saat içerisinde sorunlar tamamen ortadan kalkıyor.

   Bana facebook.com/maliertunc üzerinden mesaj atarsanız çok daha hızlı cevap verebilirim. Tabi herkese söylediğim gibi, ben sadece operasyon sırasında ve sonrasında yaşananları sizlere aktarıyorum. Ameliyat olup olmamak konusunda kesinlikle beni dinlemeyin 🙂 Bu kararı değerlendirmeleriniz sonrasında kendiniz vermelisiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

   1. Slm bende on gun önce ameliyat oldum uzağı goremiyordum ameliyat olduktan sonrada fazla düzelme olmadi hala bulanık görüyorum acaba bu sıkıntı geçermi. geçmez diye çok korkuyorum

    1. Merhabalar,

     Öncelikle çok geçmiş olsun. Bende yakını bulanık görme problemi yaklaşık 1 hafta – 10 gün sürmüştü. Ancak, uzağı görmek konusunda herhangi bir problem olmadı. .Bu konuda sizlere en doğru cevabı, doktorunuz verecektir

     Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum…

    2. Kardesim ben 8. Gundeyim uzagi net goruyorum yakindaki yazilari secemiyorum. Yakin dedigim. Telefonu elimde tuttugum yakinlik ve yaklasik 5 6 metrelik bi mesafe bu dedigim.

     1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
      Aynı sorunu bende yaşamıştım, yakının düzelmesi biraz zaman alabiliyor.
      3 – 4 gün daha bekleyin, eğer düzelmezse tekrar bir doktora görünün.

 5. Kardesim bu goz ameliyati olmadan once gozluk veya lens kullaniyormuydun zira gozluk lens kullanmayan kisiler lazer ameliyati olamaz diye bilgi aldim

  1. Çok uzun süre gözlük kullanmadıktan sonra ameliyat için doktora gittim. Gözlük kullanmamanın ameliyatı zorlaştıracağına dair herhangi bir bilgi ile karşılaşmadım bugüne kadar.

   Sadece, lens kullananların ameliyattan belirli bir süre önce lens kullanmayı bırakması gerekiyor diye biliyorum.

 6. Ben de ameliyat oldum bugun 3. Günüm ancak kafamda bazı sorular var, bana gözlük verilmedi koruyucu kontakt lens konuldu ertesi gün doktor kontrolünde alındı. Birkaç arkadasım oldugu ameliyattan hic memnun degil göz derecesinde ilerleme, gece görmede azalma gibi durumlar yaşıyormuş, bazı arkadaşlarım da cok memnun hiçbir sorun olmadığını söylüyor bundan korkuyorum bir de bana artık hayatın boyunca telefonla televizyonla aranı daha az tutman gerek geceleri özellikle dediler çevre tavsiyesi olarak bu Ne kadar dogru bunlar ilerleme yarattı mi sizde? Bir de hala geçmeyen sağ gözümde batma var sizde bu şikayet var miydi ne zaman geçmişti?

  1. Merhaba

   Ameliyat sonrasındaki 10 gün içerisinde bu sorunlar ortadan kalkıyor.

   Son durum nedir?

 7. Merhaba ben 15 sene önce dunya göz hastahanesinde laser ameliyati oldum ,6.00 derece miyop’tum ,ameliyat cok kisa surdu hic bir sey hissetmedim ,kalktigimda duvarda duran saati gördugumde bir ciglik atmistim sevincimden ,ama hastahaneden ciktiktan sonra yakini göremedimi farkettim ,uzagida ara ara net göruyordum ,genelde hep pusluydu,bunalima girdim ,doktorumla konustum ,miyop ortadan kalkinca yasim geregi yakin sorununun ortaya cikmasinin dogal oldugunu söyledi,bu bunalim ve puslu görme bir ay surdu ,sonrasinda her sey duzeldi,gözlerim sifirlanmisti ,uzagi bir kartal gibi göruyordum ,halen öyle göruyorum ,ama bir suru yakin gözlugum var ,onlar olmadan bulasik bile yikayamiyorum ,hatta yakin icinde ameliyat olabilirmiyim diye merak ediyorum vede soruyorum ..

  1. Merhaba

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Aynı sorunu bende yaşadım ameliyat sonrasında yakını göremiyordum. Ancak, 1 hafta içerisinde her şey düzeldi.

   Ameliyatı ikinci kez olmak eğer gözünüz şartları karşılıyorsa mümkün olabiliyor. Tabi, bu konuda size ancak doktor yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir