Lazer göz ameliyatı ve sonrasında yaşadıklarım!

tarafından
3025
Lazer göz ameliyatı ve sonrasında yaşadıklarım!

iLasik ve Lazer göz ameliyatı, gününün çok büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiren ve son yıllarda uzağı görememe problemi ile karşı karşıya kalan birisi olarak, son dönemde en çok araştırma yaptığım konulardan birisi haline gelmişti.

Aktif olarak spor yaptığım için gözlük ve lens gibi çözümleri bir kenara bırakarak, son yıllarda büyük bir gelişim göstererek popüler hale gelen iLasik yöntemi ile gerçekleştirilen tedaviyi bir umut olarak gördüm ve bana en yakın hastahane olan, Adana Dünyagöz‘e doğru yola koyuldum.

Bu makalenin Dünyagöz ile herhangi bir bağlantısının olmadığını, sadece yaşadığım süreci açık bir şekilde anlattığımı ve aklınızdaki sorulara en doğru cevabı bu konuda uzmanlaşmış bir göz doktorunun verebileceğini unutmamanızı isterim.

Tabi, hastahaneye gitmeden önce dünya göz lazer tedavisi, göz lazer fiyatları konusunda detaylı araştırmalar yaparak konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştım. 27 Ağustos 2016 günü saat 09:00’da hastahaneye ulaştım.

Lazer göz ameliyatı olanlar arasında bende katıldım!

Lazer tedavisi veya halk arasında göz çizdirme ameliyatı olarak geçen operasyon için ilk tetkikler alınmaya başlandı. Yanlış hatırlamıyorsam, 6 farklı test sonrası doktorun odasına girdik ve göz muayenelerinin vazgeçilmezi olan harf okuma testini uyguladı.

Tüm testlerin tamamlanması ile birlikte 0.25 astigmat ve 3 numara miyop olan gözlerimin lazer tedavisi için uygun olduğu açıklandı.

İlk adımda iLasik yöntemi ile tedavi edileceğim söylendi. Ancak, askerlik ve polislik konusunda sıkıntı çıkar mı? diye sorduğumda bu kez PRK yapabileceklerini söylediler.

PRK için tam karar kılınmıştı ki, internette ameliyat olan kişilerin yorumlarına göz attığımda iyileşme sürecinin çok uzun sürdüğünü öğrendim ve tekrar bir karar değişikliği ile iLasik yöntemi ile tedavi olmak istediğimi söyledim.

İnternet üzerinde ve sözlüklerde yer alan yorumları okuduğumda defalarca ameliyatı olmak ve olmamak arasında karar değişikleri yaşadım. Ve sonunda doktorun olumlu değerlendirmesine güvenerek, ne pahasına olursa olsun ameliyatı olacağım dedim.

Bu nedenle ameliyat öncesi internet üzerinde yer alan yorumlara, çok takılmamanızı öneririm.

Cüneyt bey, iLasik yönteminin bu tedavi süreci içerisinde en gelişmiş yöntem olduğunu anlattı. Neyse ameliyat gününe gelelim. Saat 09:15 gibi hastaneye ulaştım ve bana hemen ameliyat ile ilgili bazı evrakları imzalattılar.

Evrakları baştan sona okudum ve ameliyat sonrası sıkıntı çıkarsa beni zora düşürecek bir şart var mı? diye aradım. Ancak, sözleşme genel anlamda ameliyat ve sonrasında yaşayacaklarımı kapsıyordu. Bu nedenle, doğrudan imzaladım.

iLasik – Lazer göz ameliyatı nasıl yapılıyor?

Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra ameliyat zamanı geldi. Ameliyathane’ye ulaştığımızda ameliyat önlüğünü giydik ve içeride yer alan hastanın çıkmasını beklemeye koyulduk.

Bu sırada doktorun sekreteri, ameliyat sırasında acı çekmemem için gözüme 3 kez damla damlattı. Ve, aşağıda yer alan temsili fotoğraf ile benzer bir odaya girerek, ameliyat masasına yattım.

iLasik - Lazer Göz Ameliyatı

Görüntü sizi korkutmasın, işlem sırasında herhangi bir acı vs. olmuyor 🙂

İlk olarak gözüme yerleştirilen mekanik bir aletle göz kapağım kesildi. ( Öyle tahmin ediyorum 😀 ) Sonrasında sedye lazer tedavisini uygulayacak olan cihazın altına kaydırıldı ve doktor sadece kırmızı noktaya bakmamı söyledi. Yaklaşık 5 – 6 saniye sonra işlem tamam dedi ve göz kapağını geri düzeltti.

Sonrasında o göz bandaj ile kapatıldı ve aynı işlemler diğer göz için uygulandı ve ameliyatın bittiği söylendi. Ameliyat sonrasında gözüme bir cihaz ile bakan Cüney bey, her şeyin yolunda olduğunu söyledi.

Ameliyatı bayram öncesinde olduğum için, kontrole bayram sonrasında ( yaklaşık 15 gün sonra ) gelmemin yeterli olduğu söylendi.

Tabi, bu sırada 10 gün havuza girmek, gözü ovuşturmak yok gibi uymam gereken şartlar anlatıldı ve biri beyaz diğeri ise siyah olmak üzere 2 gözlüğün yanı sıra reçete ile hastahaneden ayrıldık.

Göz çizdirme – Lazer göz ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Dünyagöz’den ayrıldığımızda babam ile birlikte öğle yemeği için AVM’ye gittik. Takılı olan siyah gözlük nedeniyle etrafta bulunan herkes bana bakarken, yemeği zor bitirdim. Zira, ameliyat sonrası hiç bir şey yokken, yaklaşık yarım saat sonra gözümü açamayacak hale geldi.

Lazer Göz Ameliyatı

Adana’dan Hatay’a olan yaklaşık 1 saatlik yolculuğumuz süresince arabada gözümü hiç açamadım. Gözlerim sanki dışarıda bir devasa lambaya bakıyormuş gibi, küçücük bir ışıktan bile etkilenirken, saat 15:00 gibi eve geldiğimizde doğrudan yatağa geçtim ve zorda olsa uyumayı başardım.

Bu arada saat başı kullanılması gereken bazı damlalar vardı. ( Doktor, uyuduğumda damlaya gerek olmadığını belirtti. ) Uzun bir uyku sonrasında gözümü açtığımızda saat 22:00 civarıydı.

Tavsiye Edilen Yazı

Lazer Göz Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Yukarıda yer alan linke tıklayarak bugüne kadar aldığım geri dönüşler sonrasında hazırladığım lazer göz ameliyatı için sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Her şey normal hale gelmeye başlamıştı. Işığın gözlerimi rahatsız etmemesi için gece lambası altında biraz yemek yedikten sonra tekrar uykuya daldım ve sabah olduğunda MUTLU SON 🙂

Her yeri, sanki zoom yapıyor gibi görebiliyor ? araçlar üzerinde yer alan yazıları okuyabiliyor, uzakta yer alan insanları seçebiliyordum. Şaşkınlık içerisinde kendime söylediğim tek laf; Bu zamana kadar kör yaşıyor muşum!

Diyecek hiç bir şey kalmamıştı, anlatılamaz bir mutluluk yaşadım. Bayram süresinde yani yaklaşık 10 gün boyunca damlaları aksatmadan kullandım ve havuza vs. girmedim.

Lazer göz ameliyatı fiyatları 2018 yılında ne durumda?

Tabi, en çok merak edilen konuların başında lazer göz ameliyatı fiyatları geliyor. Ben ameliyat olduğum dönemde ( 2 yıl önce ) kampanya kapsamında tüm süreç için yaklaşık 2000 TL ödemiştim. Benden 5 – 6 ay sonra ameliyat olan bir arkadaşım da benzer ücret ödedi.

Sizlerden aldığım geri dönüşler ise, son dönemde fiyatların 3000 TL ile 5000 TL arasında değiştiği yönünde. Bu fiyat ameliyat yöntemi, hastahane ve ameliyat olacağınız doktora göre değişiklik gösterebiliyor.

iLasik veya farklı bir yöntem ile Lazer göz ameliyatı olmak isteyenlere tavsiyem, YouTube gibi platformlar üzerinde yayınlanan ameliyat videolarını izlemekten kaçınmaları ve ameliyat olacakları doktor hakkında iyi bir araştırma yapmaları olacaktır. Ayrıca, yukarıda yer alan linke tıklayarak Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplarına mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Bu süreç hakkında aklınıza takılan tüm soruları facebook.com/maliertunc ve instagram.com/mehmetaliertunc adresleri üzerinden bana iletebilirsiniz.