İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tarafından
90

Ülkemizde telefon fiyatları diğer ülkelere göre daha yüksek olduğu için tüketiciler ikinci el telefonlara oldukça fazla yöneliyor. İkinci el telefon alırken insanlar oldukça tereddütlü kalabiliyor ancak bazı hususlara dikkat edildiği zaman içinizi oldukça rahatlatabilirsiniz.

Bu hususlara sırayla başlayacak olursak ;

Fiyat Oranı

Alacağımız telefonun sıfır satış fiyatı ile karşılaştırmasını iyi yapmalıyız. Eğer telefon kozmetik olarak temiz ve garantili bir telefon ise aradaki farkın yüksek seviye telefonlarda 300 – 500 lira arasında olmasına göz yumabiliriz ama kozmetik durumu iyi olmayan garantisiz veya garantisi bitmeye yakın telefonlarda bu oranın yarı yarıya yakın olmasına dikkat etmenizi öneriyorum. Özetleyecek olursak 1500 liralık bir LG G2’nin 3 – 4 ay kullanılmış temiz ve garantili ikinci ellerini 1000 liraya oldukça rahat alabiliyoruz. Bu fiyat Samsung Galaxy S4’te 850 liralara kadar inmiş durumdadır. Eğer bütçe sizin için önemli ise verdiğim örnekten yola çıkarak telefon almadan önce Gittigidiyor ve Sanalpazar’a göz atmanızı tavsiye ederim.

Galaxy S5 - Gittigidiyor

Sanalpazar’ın komisyon oranı daha az olduğu için orada aynı telefonu daha ucuza bulabileceğinizi hatırlatmak isterim. Fiyat düşüşlerinde markalarda oldukça önemli faktörler. Gördüğüm kadarıyla en hızlı değer kaybeden telefon markası şu an için Samsung, en yavaş kaybedenler ise Apple ve HTC’dir. Samsung neden değer kaybediyor ? diye soracak olursanız bunu hep birlikte görmeye ne dersiniz ? Bu makaleyi yazdığım şu anlarda Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S5, 2.299 TL fiyat etiketi ile satılıyor. İki ay içinde bu telefonun en az 1900 – 1700 arasını bulunabileceğine eminim. Yani alır almaz 500 lira zarar ettik. Ancak bir ürüne ilk çıktığında sahip olmak müthiş bir zevktir bu nedenle çıkar çıkmaz almak yanlış diye algılanmasını istemiyorum.

Kozmetik Durumu

Cihazın kozmeti durumu oldukça önemlidir. Kim ister ki ? Çizilmiş, hasarlı bir cihaz kullanmayı. Alacağınız cihazı eğer Gittigidiyor gibi sitelerden alıyorsanız satıcı ile iletişime geçiniz ve iade kabul ediyor mu öğrenin. Eğer telefoncudan alıyorsanız zaten birebir cihazı görebilirsiniz.

hasarlı-iphone6
Hasarlı cihazlarda hasar küçük ise uygun fiyatlara çok pahalı telefonları bulabilirsiniz. Alıp yaptırmak mantıklı ise maliyet hesaplaması yaparak hasarlı cihazlarıda alabilirsiniz ama sakın hasarlı iPhone’lara bulaşmayın. 500 liraya alacağınız hasarlı bir iPhone’nun ekran tamiri en az 400 liraya geliyor. Tabi ekran ile sorun bitiyorsa… Kısaca hasarlı telefonlardan biraz çekinsek iyi olur.

Donanımsal Durum

Geldik en can alını noktaya ! Donanımsal sorunların size maliyeti oldukça fazla olabilir bu nedenle cihazı alır almaz test etmenizi öneriyorum. Neredeyse tüm markaların telefon test kodları bulunmaktadır. Bu kodları HTC Test Code, Samsung Test Code vb.. yazarak bulabilirsiniz.

Dürüst satıcılar böyle durumlarda sorunları açık açık söylerken bu durumdan yararlanmak isteyenlerde oldukça fazladır. Nereden bilebiliriz ki cihazın bir havuzun içine düşüp dans yüzmediğini 🙂 Sizlere tavsiyem eğer cihazda bir sorun bulamadıysanız kapanma vb.. sorunları var mı diye, cihazı oldukça yorun yani aynı anda 3 – 4 oyun oynayın, saatlerce ağır oyun oynamaya çalışın vb.. stres testlerine sokarak cihazı deneyin.

Kayıt ve IMEI

Aldığınız cihazda hiçbir sorun yok ve almaya karar verdiniz. Son olarak cihazın IMEI numarasını kontrol etmelisiniz. Bilişim Teknolojileri Kurumu’nun imei sorgulamaya sayfasına ulaşarak telefonunuzun imei numarasını kontrol edebilirsiniz. Yolcu beraberinde yazıyorsa cihaz yurtdışından getirilmiştir. Eğer S4 kullanıyorsunuz ama cihaz burada Siemens ** model bir telefon görünüyorsa cihazın kapanmaması için imei numarası değiştirilmiştir. Bu gibi imei değiştirme durumlarına karşı mutlaka imei numaranızı kontrol ediniz.

İMEİ-sorgulama-600x305

Bu yazımda sizlere bir telefon alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan kısaca bahsettim. Burada anlattıklarımdan yola çıkarak sorunlu bir alışveriş yaşama riskinizi en aza indirgeyebilirsiniz. Daha detaylı bir satın alma rehberinde görüşmek üzere…

Not : Görüşlerinizi yorumlarda belirtirseniz çok memnun olurum.