Huawei Modeminizi Access Point Yapın

Normal şartlarda internet bağlantısını sağlamak için kullandığımız modemlerin Access Point olarak kullanılabileceğini daha önce duymuştum. Geçtiğimiz günlerde yakın bir arkadaşım, iki adet modeme sahip olduğunu ve birini Access Point haline getirmek istediğini bildirdi.

Bende bu işlemin teknik anlamda mümkün olduğunu söyleyerek işe koyuldum. Bu arada işlemler sırasında kullandığım modem Türk Telekom tarafından kullanıcılara verilen Huawei HG521.

Yaptığım denemeler sonucunda ADSL modemi AP haline getirebilmek için oldukça kolay ve basit bir yol buldum.

Sadece Huawei modemler mi Access Point oluyor?

Modemi Access Point haline getirebilmek için DHCP sunucusunu kapatmak ve cihazları aynı IP aralığına dahil etmek yeterli. Bu nedenle işlemler sadece Huawei modemlere değil, tüm ADSL modemlere rahatlıkla uygulanabilir.

Huawei Modeminizi Access Point Yapın

Öncelikle internet tarayıcısının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne giriş yapıyor. Kullanıcı adı ve şifre ile arayüze başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra, Temel bölümü altından WAN sekmesine geçiş yapıyoruz.

WAN bağlantısını devre dışı bıraktıktan sonra yaptığımız değişiklikleri kayıt ediyoruz. ( Farklı bir model kullanıyorsanız, kapatma seçeneği yer almayabilir, önemli değil )

Modem ve Access Point aynı IP aralığında olmalı!

İnternet bağlantısını sağladığımız modem ile Access Point olarak kullanmak istediğimiz modemin aynı IP aralığında olması gerekiyor.

İşlem sırasında ADSL bağlantısı için kullandığımız Airties marka modemin IP adresi; 192.168.2.1

AP haline getirmek istediğimiz Huawei marka modemin IP adresi: 192.168.1.1

Access Point haline getireceğimiz Huawei modemin kullanıcı arayüzüne tekrar giriş yapıyor ve Temel menüsü altında yer alan LAN sekmesine geçiş yapıyoruz.

Huawei Modeminizi Access Point Yapın - 2

Bu bölümde IP adresini 192.168.2.2 yaparak her iki cihazın aynı aralıkta olmasını sağlıyor ve en önemli konu olan DHCP sunucusunu devre dışı bırakıyoruz. Ayarları kayıt ettikten sonra Huawei modemin – artık bir AP 🙂 – kullanıcı arayüzüne giriş yapamayabilirsiniz, bu çok normal.

Zira, DHCP’yi devre dışı bıraktığımız için modem ile bilgisayar arasında otomatik olarak IP atanamayacak. Cihazın kullanıcı arayüzüne erişmek için kullandığımız bilgisayarın IP adresini görselde olduğu gibi değiştirmemiz gerekiyor.

Huawei Modeminizi Access Point Yapın - 3

Bu bölümde IP adresimizi Modem ve AP ile aynı gruba dahil etmemiz gerekiyor. 192.168.2.1 ve 192.168.2.2 dolu olduğu için bunların dışında maksimum 255 olacak şekilde, herhangi bir değer belirleyebilirsiniz.

Varsayılan ağ geçidi bölümüne ise internet hizmetini sağlayan Airties modemin IP adresini gireceğiz. Kısaca, DHCP sunucusunu kapatmanız ve manuel IP vermeniz modemin bir Access Point’e dönüşmesi için yeterlidir.

( Eğer işlemler sırasında herhangi noktada takılır veya sorun yaşarsanız, Facebook’tan bana ulaşabilirsiniz; facebook.com/maliertunc )

Lütfen mesajlarınızı doğrudan görebilmem için arkadaşlık isteği gönderin, yoksa Diğer Mesajlar bölümüne düşüyor ve bildirim gelmiyor.

Tagged as: