GTMetrix Nedir ? Ne İşe Yarar ?

tarafından
81
GTMetrix Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Günümüzde kişisel bloglardan, kurumsal platformlara kadar tüm internet sitelerinin ana hedefinde, arama motorlarında üst sıralara çıkarak daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmak var. Bende bu makalede sizlere arama motoru optimizasyonu çalışmaları sırasında en sık kullanılan araçlardan birisi olan GTMetrix hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

İnternet sitelerini belirli kriterler ile analiz eden ve tepsit edilen hataların düzeltilmesi konusunda kullanıcılara uyarıda bulunan başarılı bir SEO Analiz aracı olan GTMetrix, gerçekleştirdiği testler sonucunda internet siteleri için puanlama yapmaktadır.

GTMetrix Nasıl Kullanılır?

GTMetrix’in kullanımı oldukça basittir. Tek yapmanız gereken ana sayfada yer alan adres bölümüne internet sitenizin adresini girmeniz ve analiz işlemini başlatmanız.

GTMetrix Kullanımı

SEO Analizi

Yaklaşık 30 saniye gibi bir süre içerisinde gerekli analizler tamamlanılarak, sitenizde bulunan eksiklikler size bildiriliyor ve 100 üzerinden bir puanlama gerçekleştiriliyor. Puanlama işlemi Sayfa Hızı ( Page Speed ) ve YSlow olmak üzere iki farklı başlıkta gerçekleştiriliyor.

SEO Analiz Sonucu

Page Speed ( Sayfa Hızı ) Nedir ?

Türkçe karşılığı sayfa hızı olan Page Speed, adından da anlaşılacağı üzere sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayan kriterleri bünyesinde barındırıyor. Page Speed skorunuzun yüksek olması, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfaları çok daha hızlı bir şekilde görüntüleyebilmesini sağlayacaktır.

 

GTMetrix Page Speed