Uçaklar neden gökyüzüne beyaz bir iz bırakır?

tarafından
69
Uçaklar neden gökyüzüne beyaz bir iz bırakır?

Gökyüzüne baktığınızda bazen bir uçağın arkasında beyaz renkte olan ve adeta çizgi halindeki bir bulutu andıran izler ( Contrail ) bıraktığını görürsünüz. Yüksek irtifalarda seyir halinde olan uçakların oluşturduğu bu izler, sadece bir merak konusu olmakla kalmayarak, Chemtrail komplo teorisinin ortaya çıkmasına bile neden oldu.

Gelin, şimdi Uçaklar neden arkalarında iz bırakır? sorusuna detaylı bir şekilde cevap verelim. Konunun detaylarına geçiş yapmadan önce endişelenecek bir durum olmadığını belirtmek isterim 🙂

Contrail nedir? Uçaklar neden gökyüzünde iz bırakır?

Uçakların seyir irtifası olan 39000 feet ( 12000 metre ) gibi yüksekliklerde hava sıcaklıklarının -50 derece civarlarında kadar düştüğünü hepimiz biliyoruz. İşte contrail olarak adlandırılan bu izlerin ortaya çıkmasının ana nedeni tam olarak bu.

Uçağın jet motorları, içine çektiği soğuk havayı sıkıştırdıktan sonra yanma odalarında yakarak egzozundan dışarı atmaktadır. Uçağın egzozundan çıkan ve içerisinde su buharı olan sıcak gaz,  yaklaşık -50 derece civarındaki soğuk hava ile yoğunlaşınca küçük buz parçalarına dönüşüyor.

Airbus A380 - contrail

Kısaca uçakların arkasında gördüğümüz o beyaz izlerin, konu hakkında bilgisi olmayan birçok insanın düşündüğü duman ile uzaktan yakından bir alakası yok. Motorun egzozundan çıkan sıcak havanın, soğuk hava ile buluşması sonucunda sıvı hale gelmeden doğrudan buz hale geçmesi bu duruma neden oluyor.

Ve böylece gökyüzünde oldukça etkileyici görüntüler ortaya çıkıyor 🙂