Charter uçuş nedir? Charter uçuş için bilet nasıl alınır?

tarafından
90
Charter uçuş nedir? Charter uçuş için bilet nasıl alınır?

Charter uçuş kavramını son dönemde havayolu şirketleri tarafından bilet fiyatlarına yapılan artışlar sonrasında sıkça duymaya başladık. Bende, yolcuların gözünde oldukça kötü bir profile sahip olan charter uçuşlar hakkında tüm detayları sizlere aktarmak istedim.

Charter uçuş nedir?

30 Nisan 1956 tarihinde Paris’te imzalanan Uluslararası Ticaret Hukuku Anlaşması’na göre gerçekleştirilen Charter uçuşlar, seyahat acenteleri tarafından özellikle tatil dönemlerinde yoğun yolcu trafiğini karşılamak için uçak kiralayarak gerçekleştirilmektedir.

Charter Uçuş

Turizm sektöründe kelime anlamı kiralık uçak olan ve havayolu şirketleri tarafından gerçekleştirilen tarifeli seferlere göre çok daha ucuz olması ile yolcuların dikkatini çeken Charter uçuşların, sorunsuzca gerçekleştirilebilmesi için bu hizmeti hangi şirketten alacağınız çok önemlidir.

Uluslararası Ticaret Hukuku Anlaşması’na göre charter uçuşlar 1 aydan fazla süremez ve 2 uçuş noktasından başka bir yere yapılamaz. Ayrıca, charter ile yani uçak kiralayarak posta ve kargo taşınması yasaktır.

Charter uçuş için bilet nasıl alınır?

Günümüzde THY, Pegasus, Anadolujet ve OnurAir gibi havayolu şirketlerinden saniyeler içerisinde uçak bileti satın almak mümkün hale gelmiş olsa da, maalesef Charter uçuşlar için doğrudan bilet satın almak mümkün değildir.

Charter uçuşlar seyahat acenteleri tarafından organize edildiği için, bu uçuşlara bilet bulmak için acenteler ile iletişime geçmek gerekmektedir. Tabi, normal havayolu şirketlerinin bazı tarifeli uçuşlar gibi charter uçuşlarda her zaman ucuz olmayabiliyor.

Atatürk Havalimanı

Özellikle futbol müsabakalarının ve büyük etkinliklerin olduğu dönemlerde, şirketlerin tarifeli seferleri yüksek yolcu trafiği için yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle tek çare haline gelen charter uçuşlar oldukça yüksek fiyatlar ile karşımıza çıkmaktadır.