Akismet Nedir? Ne İşe Yarıyor?

tarafından
28

Eğer daha önce Wordpress altyapısını kullanan bir sitenin yönetim paneline göz attıysanız, eklentiler bölümüde yer alan Akismet ile büyük ihtimal ile karşılaşmışsınızdır.

Akıllarda onlarca soru işareti oluşturan Akismet eklentisi hakkında tüm detayları, bu makalede sizler ile paylaşmaya çalışacağım.

Akismet Nedir?

Resmi bir eklenti olduğu için WordPress ile birlikte pasif halde gelen ve adı ‘ Automattic and Kismet ‘in kısaltmasından oluşan eklenti, Wordpress altyapısını kullanan internet sitelerini istenmeyen veya bir diğer adıyla spam yorumlardan korumaktadır.

Wordpress - Akismet

Üst düzey bir spam algoritmasına sahip olan ve her geçen gün kendini güncel tutmaya devam eden eklenti, sitenize gelen yorumları filtrelerden geçirerek spam olduğunu tespit etmesi halinde otomatik olarak yayınlanmasını engellemektedir.

Tabi ki, Akismet’in de diğer tüm eklentiler gibi belirli algoritmalar ile çalıştığını ve bu nedenle nadir de olsa, spam olmayan bazı yorumlarıda engelleyebileceğini unutmamak gerekiyor.

Ancak, yukarıda belirttiğim gibi eklentinin sürekli kendini güncel tutması, her geçen gün daha başarılı bir hale gelmesini sağlamaktadır.